LIFESTAT medarbejdere – University of Copenhagen

lifestat > Medarbejdere

Medarbejdere i projektet

Herunder finder du en liste over projektledere, ledere af delprojekter og andre nøglepersoner.

Københavns Universitet, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Biomedicinsk Institut

Flemming Dela, MD, DMSci, Professor
E-mail: fdela@sund.ku.dk
Tel.+45 3532 7423
Jørn Wulff Helge, MSc, PhD, Professor
E-mail: jhelge@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 7506
Steen Larsen, DMSci, Associate Professor     
E-mail: stelar@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 7519
Anja Birk Kuhlman Anja Birk Kuhlman, MD. PhD student.
E-mail: anjabk@sund.ku.dk
Tel.: +45 2485 0564
Thomas Morville, MD, PhD student
E-mail: thomasmor@sund.ku.dk
Tel.: +45 2485 0564
Tine Dohlmann Tine Dohlmann, M.Sc., PhD student indtil 01.08.2017
E-mail: tine.dohlmann@sund.ku.dk
Tel.: +45 2485 0564

 

Københavns Universitet, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Institut for Cellulær og Molekylær Medicin

Lene Rasmussen, PhD, professor
E-mail: lenera@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 6717
Ian Hickson, PhD, professor
E-mail: iandh@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 6738 
Jon Ambæk Durhuus Jon Ambæk Durhuus, PhD student
E-mail: durhuus@sund.ku.dk
Tel.: +45 3533 5486

 

Københavns Universitet, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Institut for Folkesundhedsvidenskab 

Allan Krasnik, MD, professor
E-mail: alk@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 7971
Margit Kriegbaum Margit Kriegbaum, postdoc
E-mail: makr@sund.ku.dk
Tel.: 353-27493, alternative: +45 3532 6250
John Sahl Andersen, PhD, associate professor
E-mail: sal@sund.ku.dk
Tel.: +45 3532 7949
Andreas Heltberg
E-mail: anhe@sund.ku.dk
Tel.: +45 2441 2624

Københavns Universitet, Det Samfundsvidenskabeligt Fakultet, Institut for Antropologi

Bjarke Oxlund, PhD, Associate professor indtil 01.10.2017
E-mail: Bjarke.Oxlund@anthro.ku.dk
Tel.: +45 3532 3457 
Sofie Rosenlund Lau, M.Sc., PhD student
Email: sofie.rosenlund.lau@anthro.ku.dk
Tel.: +45 3532 3482 
Birgitte Bruun, PhD, Postdoc indtil 01.09.2017
E-mail: birgitte.bruun@anthro.ku.dk
Tel.: +45 3532 3571

Københavns Universitet, Det Humanistiske Fakultet, Institut for Medier, Erkendelse og Formidling

Christa Lykke Christensen, PhD, associate professor 
E-mail: christal@hum.ku.dk
Tel.:+45 3532 8116



Kasper Bering LiisbergKasper Bering Liisberg, PhD student indtil 01.02.2017
E-mail: kbl@hum.ku.dk 
Tel: +45 3532 8417 

 

Maja Klausen, PhD, Postdoc
E-mail: gjm453@hum.ku.dk
Tel: +45 3533 7481